Yazarlar

Ulusal

Bölgesel

Haber Siteleri

Dergiler

TV Kanalları

Radyolar

İtalya

Fransa

İspanya

İngiltere

ABD

Almanya

İletişim


  

Rahatsızlandınız bitkisel tedavi ile şifa bulmak istiyorsunuz. Hangi bitki hangi hastalığa iyi geliyor tam olarak bilemiyorsunuz. Sanal ortamda araştırma yaparak hastalığınıza deva olacak bitkilerin isimlerini öğrendiniz. Artık bu bitki ya da bitkileri kullanmalımısınız ? Elbette hayır. Bitkisel tedavi her ne kadar ilaçlar kadar belirgin ve ispatlanmış yan etkilere sahip olmasa da bilinçsiz olarak kullanıldıklarında hiç de yabana atılmayacak zararlar verebilirler. Bu sebeple aşağıdaki listeye dikkatlice göz atmanızı tavsiye ederiz.

Not : Aşağıdaki bitkilerden yan etkileri tam olarak bilinemeyenleri için UYARI bölümü açılmamış olup, bitkisel bir tedaviye başvurulmadan önce bir hekime danışılmalıdır.

ADAÇAYI

ETKİ VE KULLANIM:

Adaçayı yaprakları damarları büzücü ve salgı düzenleyici etkilere sahiptir. İçerdiği uçucu yağından dolayı da bakterilere karşı, mantar hastalıklarına ve virüslere karşı etkileri bulunmaktadır. Haricen ağız ve boğaz mukozası rahatsızlıklarında gargara halinde iltihap giderici olarak; dahilen soğuk algınlığı rahatsızlıklarında ayrıca hazım sistemi problemlerinde kullanılır.

UYARI:

Bir kerede 15 gr. dozun aşıldığı hallerde çarpıntı, sıcaklık hissi, kramp ve denge bozuklukları yapabilmektedir. Anne adaylarının kullanması tavsiye edilmez.


ALIÇ

ETKİ VE KULLANIM:

Taşıdığı bioflavanoitlerden dolayı kalbi güçlendirici etkiye sahiptir. Bu yüzden alıç, hafif kalp yetmezliklerinde hiçbir yan etkisi olmadan rahatlıkla kullanılabilir. Taşıdığı bileşikler kan basıncını düzenler ve antioksidan etkiye sahip olduklarından damarların harabiyetini engeller. Sakinleştirici bir etkiye de sahip olan alıç yaşlılıkta kullanmak için mükemmel bir bitkidir.


ALTINBAŞAK

ETKİ VE KULLANIM:

Dahilen, taşıdığı flavonoit ve saponin bileşikleri nedeniyle idrar yolları, böbrek ve idrar torbası rahatsızlıklarında idrar söktürücü olarak kullanılır. Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Ayrıca spazm çözücü etkisi vardır. Haricen, özellikle taşıdığı saponinler sebebiyle çocukların pamukçuğunda ayrıca ağız ve boğaz dezenfektanı olarak kullanılır.

UYARI:

Kronik böbrek hastaları hekime danışarak kullanmalıdır.


ANASON

ETKİ VE KULLANIM:

Koku verici, iştah açıcı olan anason, mide ve bağırsaktaki gaz oluşumunu engellemesinden dolayı iyi bir gaz gidericidir. Salgı arttırıcı, balgam söktürücü, spazm çözücü ve antiseptik etkilere sahiptir. Solunum yolu enfeksiyonları ve öksürüklerinde balgam söktürücü; mide, bağırsak şikayetlerinde, hazımsızlıkta ise gaz söktürücü olarak kullanılır.

UYARI:

Anetol alerji yapabilir. Anetol alerjisi olanlar kullanmamalıdır.


ATKUYRUĞU

ETKİ VE KULLANIM:

İçerdiği flavanoitlerden dolayı idrar arttırıcı, kan dindirici, terletici ve vücuda mineral sağlayıcı etkisi vardır. Silisili asit ve benzeri mineral maddeler, idrar arttırıcı etki yanında saç dökülmelerini ve çabuk kırılan tırnaklarda iyileştirici etki göstermektedir. Dahilen; romatizmada ve ödemlerinin boşaltılmasında, idrar yollarının ve idrar torbasının yıkanmasında kullanılır. Haricen; zor iyileşen yaralar için kullanılmaktadır.

UYARI:

Uzman kontrolü dışında altı haftadan fazla kullanılması tavsiye edilmez. Kalp ve böbrek rahatsızlıklarına bağlı ödemlerde kullanılmaz.


AVAKADO

ETKİ VE KULLANIM:

Damar büzücü etkiye sahip olan avakado yaprakları tanen taşıdığından dolayı ishale karşı kullanılır. Gaz giderici, öksürük kesicidir. Kadınların adet dönemi kanamalarını uyarıcı etkiye sahiptir. Ürik asit miktarını düşürmede yararlı olduğu söylenmektedir.


AYNISAFA

ETKİ VE KULLANIM:

Aynısafa antiseptiktir. Antifungal e antiviral etkilere sahiptir. Bu yüzden başlıca haricen hafif deri rahatsızlıklarında kullanılır. Küçük yaraların tedavisinde, bazı deri hastalıklarında yumuşatıcı ve kaşıntıyı önleyici, sıyrıklarda, çatlaklarda, böcek sokmalarında, pişiklerde, yaygın olmayan yüzeysel yanıkların tedavisinde, ağızdaki yaralarda ağrı giderici, bacak ülserinde, hemoroitte ve anal egzamada kullanılır. Dahilen ise gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarda iltihap giderici etkisinden yararlanılmaktadır.


BİBERİYE

ETKİ VE KULLANIM:

Dahilen gaz söktürücü, karın ağrılarını giderici, iştah açıcı ve midevidir. Haricen kan dolaşımını hızlandırmakta ve romatizmada ağrı kesici etki göstermektedir. Dahilen hazımsızlıklarda, mide, bağırsak, safra düzenleyici olarak, haricen; adale ve romatizmal ağrılarda ayrıca doğa ayak bakımı ürünlerse uçucu yağ ve yaprak özü halinde kullanılmaktadır. Son yıllarda antioksidan etkisi bulunduğunu gösteren makaleler yayınlanıştır.

UYARI:

Dahilen aşırı dozda kullanılması ve hamilelikte alınması sakıncalıdır.


CİVANPERÇEMİ

ETKİ VE KULLANIM:

Taşımakta olduğu azulenden dolayı iltihabın neden olduğu şişlik ve kızarıklığı giderici, flavonlardan dolayı ise spazm giderici etkilidir. Civanperçemi damar hastalıklarında, safra ve idrar söktürücü olarak, hemoroitte, safra salgısı yetersizliğinde ve romatizmada kullanılır.

UYARI:

Nadiren bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere neden olabilir.


EKİNEZYA

ETKİ VE KULLANIM:

Taşıdığı polisakkaritler, bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir ve bitkinin esas değeri de buradan ileri gelmektedir. Taşıdığı diğer bileşik ekinasein’in insektisit etkisi saptanmıştır. Bu yüzden hafif ve orta şiddetli soğuk algınlıkları, gripler ile lokal olarak zor iyileşen yanıklarda kullanılır. Ekinezya kronik yorgunluk ve bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda kan hücrelerinin direncini arttırarak bakterilere karşı etki, ayrıca virüslere karşı metabolizmanın kendi savunma sistemine benzer bir etki göstererek viral kaynaklı enfeksiyonlara karşı olumlu etki gösterir. Sonuç olarak, metabolizmanın doğal direncini destekler ve yükseltir.

UYARI:

Tüberküloz, şeker ve multiple skleroz hastalarına tavsiye edilmez.


GİNSENG KÖKÜ

ETKİ VE KULLANIM:

Ginseng kökü, kuvvet verici, yorgunluk gidericidir. Ginsenozitler, strese karşı vücudun kendi ürettiği hormonlara benzer etki gösterir. Böylece fiziksel, duygusal ve zihinsel kaynaklı strese karşı kişiye direnç kazandırır. Ayrıca ginseng kökünün enfeksiyonlara karşı metabolizmanın direncini arttırdığı düşünülmektedir. Yaşlılıkta iyi bir kuvvet vericidir.

UYARI:

Nadir olarak yüksek tozlarda uykusuzluk, sinirlilik, ishal yapabilir.


HAYIT MEYVESİ

ETKİ VE KULLANIM:

Kadınlarda adet düzensizliğinin giderilmesinde etkilidir. Prolaktin konsantrasyonunu azaltan bitkinin, adet siklusunu normale döndürmede olumlu etkileri görülmektedir. Adet öncesi sendromlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde, süt veren kadınlarda süt eksikliğinde ve adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılabilir.


ISIRGANOTU

ETKİ VE KULLANIM:

Toprak üstü kısımları idrar söktürücüdür. Dahilen idrar yolu iltihapları, haricen ise romatizmada kullanılır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Kökleri ise prostatta idrar zorluğunda etkilidir. Halk arasında ısırgan yaprakları dahilen kan dindirici ve temizleyici, iştah açıcı, idrar arttırıcı olarak kullanılır. Yine halk arasında hastalıklardan korunmak amacıyla yılda birkaç kez ısırgandan yapılan yemeğin yenmesi önerilir.

UYARI:

Toprak üstü kısımları kalp ve böbrek rahatsızlıklarından oluşan ödemlerde kullanılmamalıdır, kökler hafif mide ve bağırsak rahatsızlığı yapabilir.


KANTARON

ETKİ VE KULLANIM:

Dahilen; Kantaron içerdiği hiperisinden dolayı orta şiddetteki depresyona karşı özellikle menopozda bitkinlik, endişe ve sıkıntı giderici olarak kullanılır. Bitki taşıdığı biyoflavanoitler ve hiperforinden dolayı ise yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca iltihaptan dolayı oluşan şişlik ve kızarıkları giderici, ağrı kesici etkileri de bilinmektedir. Ülsere karşı kullanılabilir. İçerdiği flavanoitler ve tanenden ötürü ise idrar arttırıcı ve damar büzücüdür. Haricen ; Bitkisel yağlar (zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi) içinde hazırlanmış ekstreleri, yara ve yanıkları iyileştirici olarak kullanılır.

UYARI:

Haricen kullanıldığında güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Doz aşımında hassas bünyelerde alerji yapabilir. Hamilelikte kullanmaktan kaçınılmalıdır.


KARABAŞ OTU

ETKİ VE KULLANIM:

Karabaş otu, iltihap giderici, balgam söktürücü etkilere sahiptir. Bu nedenle soğuk algınlığı, öksürükler ve iltihaplı rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılır.


KARAHİNDİBA

ETKİ VE KULLANIM:

Karahindiba güçlü bir safra ve idrar arttırıcıdır. Mide salgısını düzenler, safra rahatsızlıkları ve iştahsızlıkta kullanılır. İyi bir toksin temizleyicisidir.

UYARI:

Diğer acı lezzetli bitkiler gibi asit fazlalığında mide arısı yapabilir.


KEDİOTU

ETKİ VE KULLANIM:

Kediotu taşımakta olduğu valepotriatlardan dolayı sakinleştirici etkiye sahiptir. Uçucu yağ ve irdoitlerden dolayı da psikolojik bir rahatlama sağlar. Orta şiddetli bir uyku vericidir. Ancak uyku bozukluklarını düzeltici etkisinin görülebilmesi için birkaç haftalık bir kullanım süresinin geçmesi gerekmektedir. Bu süre boyunca hiçbir alışkanlık yapmadan, yan etki oluşturmadan rahatlıkla kullanılabilir. Bileşiklerinden valerianik asit adale gevşetici, tansiyon düşürücü ve gaz giderici etkilere sahiptir. Tüm bu etkilerinden dolayı kedi otu, uykusuzluk, huzursuzluk halleri yanında sinirsel tansiyon, migren, kramp, bağırsak kolikleri, romatizmal ağrılar ve adet gecikmelerinde de kullanılabilir.


KETEN TOHUMU

ETKİ VE KULLANIM:

Dahilen; Kabızlıkta, sindirim sistemi tahrişlerinde, gastritin verdiği rahatsızlıkların kısa süreli tedavisinde, mukoza tahrişlerinde, kronik öksürük ve bronşitte kullanılabilir. Haricen; Ağrılı cilt iltihaplarında yararlanılmaktadır.

UYARI:

Emilimlerini geciktireceğinden ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Olgunlaşmamış tohumlar kullanılmamalıdır. Tohumlar en az 10 misli suyla alınmazsa bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Kilo problemli kişilerin tohumları, enerji vereceği için parçalanmamış olarak alması gerekir. Karın ağrısı yapabilir.


KUDRET NARI

ETKİ VE KULLANIM:

Olgunlaşmamış meyveler kan şekerini düşürücüdür. Olgun meyveler ise midevi, kuvvet verici, bulantı kesici ve müshil etkilidir. Haricen ise yara ve yanıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Kudret narı halk arasında ülser tedavisinde kullanılmaktadır.


MELİSA

ETKİ VE KULLANIM:

Çok iyi bir sakinleştirici – yatıştırıcıdır. Spazm giderici, antibakteriyel, antifungal, antiviral, midevi ve gaz giderici etkilidir. Uçuk tedavisinde, sinirsel kaynaklı sindirim sistemi rahatsızlıklarında, uyku problemi ve migrende kullanılır. Psikolojik kökenli kalp rahatsızlıklarında kişiyi rahatlatıcı olarak kullanılır.


MEYAN KÖKÜ

ETKİ VE KULLANIM:

Üst solunum yolları ve bronşit için iyi bir balgam söktürücüdür. Gırtlaktaki salgıyı seyrelterek daha az tahriş edici hale getirir. Böylece öksürük yatıştırıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Glisirizinik asit bakterilere ve virüslere karşı etkiye sahiptir. İltihabı önleyici etkisinden dolayı ses kısıklığını da giderir. Gastrit ve mide ülserlerinin tedavisinde iltihabı önleyici ve spazm çözücüdür. Spazm çözücü etki, taşıdığı flavonoitlerden dolayı ileri gelmektedir. Bu nedenle kuvvetli müshillerle birlikte ağrıyı azaltmak için kullanılır. Yoğun tatlı lezzeti nedeniyle lezzet zenginleştirici olarak ilaçlara konulmaktadır.

UYARI:

Yüksek dozlarda (günde 50 gr. bitkiden fazla) uzun süre alınmamalıdır. Ayrıca meyan preparatlarının 4-6 haftadan fazla kullanılmaması gerekir. Bu esnada potasyumca zengin diyetle (muz, kuru kayısı gibi) beslenmeye dikkat edilmelidir. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, potasyum yetersizliği ve hamilelikte alınmamalı, kortizon vb. ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.


REZENE ÇAYI

ETKİ VE KULLANIM:

Rezene mide-bağırsak hareketini arttırır. Uçucu yağı düz kaslar üzerine spazm giderici olarak; bronş mukozası üzerine de salgı arttırıcı olarak etki eder. Rezen ayrıca iltihap gidericidir. Bu etkilerinden dolayı solunum yoları ve hazımla ilgili rahatsızlıklarda kullanılır. Çocuklarda iştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Bal ile karıştırılarak hazırlanan şurup veya şekeri, (özellikle çocuklar için kullanılan) balgam söktürücü ve gaz gidericidir. Meyvelerinden elde edilen suyu, göz banyosu ve gargara suyu olarak kullanılmaktadır.


SİNAMEKİ ÇAYI

ETKİ VE KULLANIM:

Kalın bağırsağa etkili müshildir, kabızlığa karşı kullanılır.

UYARI:

Kullanım süresi en fazla 4 haftadır.


YEŞİL ÇİN ÇAYI

ETKİ VE KULLANIM:

Fermente olmadığından siyah çaya göre daha fazla kateşin ve vitamin içerir. Antioksidan özelliğe sahip olan kateşin, bir çok rahatsızlığa (kanser, kalp hastalıkları vs. ) zemin hazırlayabilen serbest radikallerin olumsuz etkisini gidermede yararlı etki gösterir. Yeşil çay, yağ hücrelerinin metabolik hareketini arttırarak depolanmış yağın yakılmasını hızlandırır. Böylece kilo vermede rejim ve egzersiz yanında yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca taşıdığı antioksidanların kolesterol seviyesini düşürdüğü düşünülmektedir.

UYARI:

Yüksek tansiyonu olanlar fazla tüketimden kaçınmalıdır.


ZEYTİN YAPRAĞI

ETKİ VE KULLANIM:

Yumuşak bir idrar söktürücüdür. Kan basıncını düşürmede yardımcıdır. Kan şekerini düşürmesi nedeniyle şeker hastalığında kullanılabileceği düşünülmektedir.

kaynak : goncaguzel.com


[ (Buket Evcil) | Bu Haber  96743  Kez Okundu | 28.01.2007 18:51:45 ]

Yeni Haberler

 Diyet Yapanların Uyması Gereken  
 Hangi Elbiseler Zehirli Formald  
 Kalp Krizi Riskini Azaltıp, Zek  
 Karın Bölgesini Sıkılaştıran Mu  
 Bebek İsteyenleri Bekleyen Cidd  
 Hackerların Verdiği Zararları K  
 Bir Kola'da Kaç Küp Şeker Var B  
 Memurlar 2008 Yılında Ne Kadar  
 6 Saniyede Kalp Anjiyosu Olmak  
 Elektrofizyolojik Çalışma ve Ab  
 2008 Yılında Özel Sektör'de Maa  
 İşte İzleyenlere Sigarayı Bırak  
 Facebook çılgınlığı 1 Milyon Tü  
 Akciğer Kanseri Tedavisinde En  
 Kalbe Dost, Kansere Düşman Muci  
 Kemik Erimesini Önlemek İçin 10  
 Yüksek Tansiyonu Tarihe Karıştı  
 Amerika, Süper Güçlü Türk Ordus  
 Work & Travel ile Alaska'da Çok  
 Müjde ! Kısa Zamanda Zayıflatan  
 Barkod Osman'dan Akıllara Ziyan  
 Göğüs Kanserini Sona Erdiren İl  
 Diyet Yapan Ancak Kiloyu Vereme  
 Soğuk Duşun İnsan Üzerindeki Şa  
 İnsanlığı Yok Edecek En Ucuz Ki  
 Bağışıklık Sistemimizin En Acım  
 2. El Otomobil Alımında Akılalm  
 Yeni Üretilen Fiat Linea Rekor  
 20 bin YTL'den de ucuza BMW ve  
 Bakıcıya Saldıran Erkek Aslanın  
 Kaçak Getirilen Lida Yosun Tabl  
 Çift Başlı Ve Tek Gövdeli Kızın  
 Bitkisel Tedavinin Pek Bilinmey  
 Memurlar 2007 Yılında Ne Kadar  
 Kozmetik Ürünler İnsan Sağlığın  
 Aspirin Genç Kadınlarda Kalp Kr  
 İncir Kolesterolü Düşürüyor, Ba  
 1.65 Milyar Dolar'lık Büyük Baş  
 Uykusuzluk Çekenler İçin İlaç G  
 Sürekli Uyku İlacı Almak Uykusu  
 İşte Avrupa Yakası'nın En Çok İ  
 İspanya'daki Mega Tsunami Dünya  
 Asya Depreminde Ölü Sayısı 280  
 İstanbul'da Meydana Gelen Büyük  
 Dünyada Son 100 Yılın En Şiddet  
 Kısa Sürede Zayıflamanın Bilims  
 Kendinizi Yıldırımdan Korumanın  
 Deprem İstanbul'da Hangi Semtle  
 Uyku Kaliteniz Sağlığınızın Bir  
 Mutsuzluk Sindirim Sisteminizi  
 ABD'nin Hit Gündem Konusu, Akıl  
 Kuşburnu Her Derde Deva Olan Bi  
 Hangisinde Ne Kadar Alkol Var B  
 Kışın Cilt Hastalıklarından Nas  
 Baş Ağrısı Problemine Pratik Bi  
 Yüksek Kolesterolün Suçlusu Tir  
 Yer Fıstığı Nelere İyi Geliyor  
 Migreni Tetikleyen En Önemli Fa  
 İdrarda Kan Görülmesi Neden Çok  
 Astronotların Kullandığı Süper  
 Gülmek Hastalıklara Karşı Diren  
 Tekrarlanan Burun Tıkanıklığı N  
 Felç Geleceğini Önceden Nasıl H  
 Karın Şişkinliği ve Gazın Öneml  
 Uzmanlar Uyarıyor Çok Yıkanmak  
 Düzenli Kan Vermek Baş Ağrısına  
 Aslanların Parçaladığı Gazeteci  
 Erkekler Gelin Olduğu Dünyanın  
 Kötü Kolesterolü (LDL) Düşüren  
 Ay'a Ayak Basılmadı Mı ? ABD Ay  
 Zeki Çocuk İçin Bilim Adamların  
 Böbrek Taşı Rahatsızlığına Karş  
 Adet Ağrısına Süper Çare. İbni  
 Kellik Artık Tarihe Mi Karışıyo  
 Günde 1,5 Saat TV İzlemek Hafız  
 Fast Food Türü Kalorili Yiyecek  
 Bas Konuş ile Aylık 5 YTL'ye Sı  
 Acı Haber Kalp Hastalarına Nası  
 Az Uyuyanlar Daha Dinç ve Enerj  
 Yoğurt Yiyerek Diş Çürümesini Ö  
 Göz Kuruluğu Deyip Geçmeyin Öne  
 Türkiye'nin İlk Yasal MP3 Sites  
 Elektrik Akımı Yarayı Kısa Süre  
 Herkesi Önemle Uyarıyoruz Bu İl  
 2010 Yılına Kadar Sakın Öleyim  
 Su İçerken Dikkat !!! Kimler Ço  
 Bankalardaki Konut Kredisi Faiz  
 İşte Beyin Fonksiyonlarına En Y  
 Konut Kredisi Umutları 2007 Yıl  
 Cep Telefonları İnsan DNA'sını  
 İstanbul'da 7 Gün 24 Saat İlaç  
 Cep Telefonlarının Yaydığı Isı  
 Ciddi Burun Kanaması Ölümle Son  
 Alışverişte Güvenlik İçin Aranm  
 Kilo Hakkındaki Doğru ve Yanlış  
 Mesleklere Göre Kullanılacak Vi  
 İp Atlayarak Saatte 590 Kalori  
 Google Arama Motoru'nun Az Bili  
 Yemekten Sonra Dikkat Edilecek  
 iban No ve iban Nedir ? iban Nu  

139 Haber Syf : 1 2

Arşivdeki Haberler

 


ANA SAYFAYA DÖNHaber Ara

Link Ara

34 Online Kullanıcı 


Copyright © 2005 Volkan Evcil